Odprte duše na Gimnaziji Kranj

Fotografska razstava Nejca Balantiča iz 2. b pogleda v dušo ljudi iz Jordanije in Maroka

Ob tej priložnosti smo se poklonili tudi spominu na največjega poeta naše dežele.  Slovesna govornika sta bila ravnatelj mag. Franc Rozman in podžupanja Mestne občine Kranj Nada Mihajlović. Častni govornik je bil Njegova ekscelenca generalni konzul Hašemitske kraljevine Jordanije Samir Amarin. S svojo prisotnostjo nas je počastil tudi Njegova ekscelenca častni konzul Nepala Aswin Kumar Shrestha.

Avtorica: Nataša Kne Leben

Fotografija: Nejc Balantič, Nataša Kne Leben

Gimnazija Kranj, sreda, 6. februarja 2013

Mladi fotograf je na svojih popotovanjih po Jordaniji in Maroku, kljub svoji mladosti, prepričljivo ujel portrete mističnih svetov, katerih obrazi so obrazi dežel na prepihu kultur. Zastrta rahločutnost fotografskega poeta dovoli pogled v dušo oddaljene dežele in njenih ljudi.

Govorniki so izpostavili vlogo angažiranega mladega človeka v sodobni družbi

Ravnatelj Franc Rozman je poudaril, da je Gimnazija Kranj ponosna na dijake, ki njeno ime ponesejo tudi izven meja Slovenije: »Z Nejčevo fotografijo pa smo v Slovenijo in na našo šolo prinesli tudi delček daljnega sveta.« Podžupanja Nada Mihajlović je izpostavila pomen dogodka za spodbujanje ustvarjalnosti mladih, »ki jih vse prepogosto spregledamo. Puščamo jih ob strani, čeprav mislim, da rek »Na mladih svet stoji« še velja. Prepričana sem, da je ta razstava spodbuda za nove podvige, nagrade in priznanja ne samo Nejcu, ampak vsem nam.« Generalni konzul Jordanije Amarin je ob odprtju razstave povedal, da umetnost povezuje ljudi in dežele, Nejca in dijake pa je nagovoril: »Verjamem, da boste tudi vi kot bodoči znanstveniki, umetniki, gospodarstveniki ali karkoli boste postali v življenju, delovali v tem duhu.«  Program ob odprtju razstave so pripravili dijaki pod vodstvom profesorja slovenščine Mihaela Šorlija.

Nejčeva zgodba je ujeta v fotografski objektiv

Nejc Balantič je dijak drugega letnika Gimnazije Kranj. S fotografijo se ukvarja že od svoje rane mladosti. V obdobju zadnjih 4 let je s svojimi fotografijami in video izdelki sodeloval na različnih srečanjih in tekmovanjih (IJS, SIRIKT, Foto mladih...), kjer je posegal po najvišjih mestih. Pripravil je foto opremo knjige »Plavanje in druge oblike gibanja distrofikov v vodi«, sodeloval je tudi v različnih projektih (V.O.D.A., Stisni roko v pest, Comenius...), Leta 2011 je pripravil fotografsko razstavo z naslovom "Jordanska skrivnost". Je dobitnik častnega priznanja Ministrstva za turizem in kulturno dediščino Hašemitske kraljevine Jordanije. Lansko leto je imel v prostorih OOZ Kranj dve samostojni razstavi: »Maroški kontrasti« in za tem »Obrazi Jordanije«. Proti koncu lanskega leta pa je postavil razstavo »Zahodno kraljestvo« v prostorih DSO Naklo. Nejčeva fotografija vključuje dinamično kompozicijo, ki sledi njegovi pripovedi z vsem dolžnim spoštovanjem do zajetega motiva. Izstopajoča je portretna fotografija, ki je dostojna odslikava življenjskih danosti v katerih se znajde človek. Vsaka fotografija portretirancev s seboj nosi kratek utrinek iz njihovega življenja in vedno odraža del zgodbe sveta, ki ga avtor doživi s pogledom skozi objektiv fotografskega aparata. Motivi nudijo neskončno navdihov, ki se običajno mešajo s posebnostmi preprostih ljudi. Tehnika fotografije je barvna in črno bela, z uporabo korekcij, ki jih nudi klasična (računalniška) temnica.