55 let, odkar so položili maturo

31.05.2019

Na Gimnaziji Kranj se vrstijo obiski nekdanjih maturantov, tokrat so nas obiskali tisti, ki so maturirali leta 1969.

Avtor: Drejc Perčič iz 2. c

Fotografije: Žan Žnidar iz 3. b

30. 5. 2019 je na Gimnaziji Kranj že drugič v letošnjem letu potekalo medgeneracijsko srečanje. Tokrat so bili naši gostje maturanti izpred 55 let. Ponovno smo jih sprejeli v avli in jih pospremili v knjižnico, kjer je potekal program, podoben zadnjemu. Najprej je imel svoj govor ravnatelj mag. Franci Rozman, sledile so tri izvedbe pesmi dekliškega pevskega zbora Gimnazije Kranj. Govor so imeli tudi nekateri posamezniki ''legend'' gimnazije, ki so recitirali razne pesmi in lepe misli. Po končanem programu pa sem pristopil do naših gostov ter jih intervjuval. O doživljanju gimnazije sem povprašal tri gospode, in sicer Dareta Bežka, Jožeta Klofutarja in Martina Bajžlja. Vsi trije so bili seveda sošolci. Spraševal sem jih o lepih ter slabih spominih, o maturitetnem izpitu in o najpomembnejših lekcijah, ki so se jih naučili na Gimnaziji Kranj. Od vseh treh gospodov sem dobil široke in zanimive odgovore. Od lepih spominov sem veliko slišal na temo ljubezni in posebnem odnosu z njihovim razrednikom. Najbolj zanimiva zgodba se mi je zdela Martinova, ki je opisoval, kako je bil ''zaljubljen'' v dve profesorici na gimnaziji. Tudi druga dva gospoda sta najraje govorila o lumparijah in štosih, ki so se dogajali skozi vsa 4 leta. Kar pa se tiče slabih spominov, pa me je najbolj fascinirala zgodba Jožeta Klofutarja, ki mi je zaupal, da je bil z Gimnazije Kranj skoraj že izključen, saj je rekel nekaj zbadljivega o profesorju, ki je zato zahteval izključitev, vendar se je zanj zavzel njegov priljubljeni razrednik in ga obdržal v razredu. Druga dva gospoda pa so na gimnazijo vezali le svetli in optimistični trenutki. Dare Bežek je povedal zanimivo zgodbo, in sicer kako je zadnje leto na zelo poseben način delal maturitetni izpit. Bil je namreč športnik in je treniral vožnjo s kanujem dvosedom. Takoj po končanem rednem delu šolanja je odšel na tekme po Evropi, v Slovenijo se je vrnil le toliko, da je odpisal maturitetni izpit iz določenega predmeta, nato pa je še naprej tekmoval. Kljub zaposlenosti s športom je maturo zlahka opravil. Pri zadnjem vprašanju sem vse tri sogovornike vprašal, katero lekcijo so se naučili na gimnaziji. Odgovor je bil pri vseh zelo podoben, če ne celo enak, in sicer so se vsi naučili spoštovanja do svojih nadrejenih – do profesorjev. Vse zgodbe so mi bile razburljive in z veseljem in zanimanjem sem jih poslušal razpravljati o letih šolanja na naši gimnaziji, zato sem si jih vtisnil v spomin in o njih razmišljal še dolgo časa.

2018 2019 2020
oktober november december