Jezik ni samo za sporazumevanje


09.04.2019

Kranjski gimnazijci na PEN-ovem večeru v Mestni knjižnici Kranj

 

Avtor: Domen Sajovic iz 3. f

 

V četrtek, 4. aprila 2019, je ob 18. uri v Mestni knjižnici Kranj potekal literarni večer, ki ga je organiziral Slovenski center PEN. Literarnega večera smo se udeležili tudi dijaki Gimnazije Kranj. Beseda je tekla o delu in pomenu PEN-a, vlogi pesnika in pisatelja v družbi, jezikih in literaturi na splošno.

Večer je vodil dr. Edvard Kovač, pridružili pa so se mu tudi zanimivi gostje iz Portugalske, Francije in Makedonije. Govorili so v francoščini, dr. Kovač pa nam je prevajal. Goste je dr. Kovač povprašal o njihovih literarnih začetkih in njihovem ustvarjanju, povedali pa so nam tudi, kaj jih navdihuje in kakšen pomen ima literatura v današnjih dneh. Sledilo je branje del v maternem jeziku gostov in nato še v slovenščini. Ob poslušanju smo bili pozorni na melodičnost, muzikalnost in zven različnih jezikov. Spoznali smo, kakšno vlogo v literaturi lahko igra jezik, in dr. Kovač je pri tem omenil še vlogo prevajalcev, ki poleg tega, da delo prevedejo, še sodelujejo in soustvarjajo z avtorjem. Dr. Kovač nas je nato povabil, da še sami preberemo lastne pesmi, te pa je nato prevedel v francoščino, da so jih razumeli še gostje.

Na koncu večera so nam gostje zaželeli še naprej uspešno ustvarjanje, dr. Kovač pa nas je povabil še k nadaljnjemu sodelovanju na dogodkih in prireditvah, ki jih bo organiziral Slovenski center PEN.

 

    
         
   

Uporabne povezave

2018 2019 2020
p t s č p s n
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Sledite Gimnaziji Kranj na:
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Sodelujemo z: