Kemija čarovnija na veliki otroški zabavi


10.06.2015

Kranjski gimnazijci med osnovnošolci širili svoje poznavanje kemije.

 

Avtorica: Katja Konc iz 1. a

 

Sobota, 6. junij 2015, je bila za devet nadobudnih dijakov,  ki na Gimnaziji Kranj obiskujemo kemijski krožek, delovni dan. Manca Jenko, Matevž Hudovernik, Neža Sodnik, Luka Knific, Ana Marija Okorn in Katja Konc iz 1. a, Ana Potočnik in Gregor Igličar iz 1. c ter Jože Gašperlin iz 1. g smo namreč s kemijskimi delavnicami sodelovali na veliki otroški zabavi v Besnici. Na ta veliki dan smo se temeljito pripravili. Razdelili smo se v tri skupine, saj smo želeli pripraviti eksperimente, primerne različnim starostnim skupinam. Pri izbiri eksperimentov smo želeli, da so hkrati zanimivi in varni ter da je čim več takšnih, ki jih bodo otroci lahko izvajali sami. Izbrane poskuse smo v šoli večkrat ponovili, se učili na svojih napakah in zapisali vse pripomočke potrebne za njihovo izvedbo. V petek pred zabavo smo s pripravami končali in  pripravili vse potrebno za izvedbo poskusov.  Odločili smo se, da bomo za naše najmlajše obiskovalce izvajali predvsem poskuse, ki so dovolj varni, da jih otroci lahko naredijo sami. Izvedli smo ples barv v mleku, naredili smo slonovo zobno pasto, pognali raketo na luno, ustvarili samonapihljiv balonček, napolnjen z ogljikovim dioksidom… Z malo starejšimi otroki smo prebudili faraonove kače (narejene iz sladkorja v prahu, sode bikarbone in etanola), ustvarili samovžig, pokali vodikove balone in vodikove milne mehurčke ter ustvarili topovski ogenj. Otroci so se zabavali, predvsem pa so uživali, ko so lahko sami izvajali njim namenjene in prilagojene poskuse. Ko smo jih vprašali, kaj so si najbolj zapomnili, sta bila najpogostejša odgovora faraonove kače in topovski ogenj. Poskusi so nam zelo dobro uspeli, navdušenje naših malih prijateljev je bilo nalezljivo, tako da že padajo ideje, kaj bi na otroški zabavi lahko počeli naslednje leto.

    
         
   

Uporabne povezave

2018 2019 2020
p t s č p s n
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
Sledite Gimnaziji Kranj na:
Facebook
Facebook
YouTube
YouTube
Sodelujemo z: