Kranjski gimnazijci počastili spomin na velikega domoljuba in pesnika


28.11.2016

Praznovanje dneva Rudolfa Maistra na Maistrovem trgu v znamenju poezije in domoljubja

 

Avtorica: Vita Gomboc iz 1. c

Foto: Domen Okorn iz 2. a

 

V sredo, 23. novembra 2016, smo se ob 13.30 zbrali na Maistrovem trgu v Kranju, da bi počastili slovenski državni praznik, dan Rudolfa Maistra. Na pobudo Društva generala Rudolfa Maistra Kranj in v že tradicionalnem sodelovanju z Mestno občino Kranj smo dijaki Gimnazije Kranj pripravili kulturni program praznične prireditve. Vse prisotne je pozdravil kranjski podžupan Boris Vehovec, v slavnostnem govoru pa je o domoljubju spregovoril član Društva Rudolfa Maistra Kranj dr. Iztok Purič. Recital je povezoval Luka Dubravica, Maistrove pesmi so interpretirali Maša Gomboc, Val Dolenšek in Brina Skaza, Dekliški pevski zbor Gimnazije Kranj je zapel pesem Jaz sem golobičica, Matej Logar pa je ob spremljavi Ane Lombar na harmoniko zapel pesem Jakoba Gomilška Slovenec sem. Rudolf Maister je bil pred stoletjem eden izmed Slovencev, ki so znali in upali ne samo razmišljati, ampak tudi ukrepati državotvorno. General se ni oziral na povsem negotov izid, ampak se je odločil za pogumno dejanje:  23. 11. 1918 je s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo v Mariboru in jo razpustil. Tako je k Sloveniji priključil večji del slovenskega narodnostnega območja Štajerske in Koroške. A veliki Slovenec ni bil samo vojak, marveč vsestranska osebnost – od literata, predvsem pesnika, do slikarja in bibliofila. Najstniška leta je preživel v klopeh kranjske gimnazije, na kar smo gimnazijci še posebej ponosni. Kaj nam beseda domoljubje pomeni danes? Pomeni ljubiti svoj dom. Pojma dom seveda ne razumemo samo v ožjem pomenu, temveč že dolgo tudi v širšem smislu, v smislu domovine, države. V preteklosti so se za svojo lastno domovino morali boriti, danes pa nam je samostojnost samoumevna. Ponos in ljubezen do lastne zemlje sta celo podcenjeni vrednoti, zato je morda naloga nas mladih tudi to, da popravimo odnos do domovine.   
         
   

Uporabne povezave

2019 2020 2021
junij julij avgust
p t s č p s n
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.Mednarodna matura
IB Diploma Programme

EU skladi

Erasmus

KRsKOLESOM

Šola za starše
Sodelujemo z:


Na spletni strani uporabljamo piškotke (cookies).  Nekateri piškotki zagotovijo, da stran deluje normalno, drugi poskrbijo za vašo lažjo uporabo spletne strani, štetje števila obiskovalcev in delovanje vtičnikov, ki omogocajo deljenje vsebin.
Če boste nadaljevali, bomo sklepali, da ste sprejeli vse piškotke.
Ne strinjam se