Kulturni spomeniki na Gimnaziji Kranj


29.11.2016

Nekdanji dijak Ivan Smiljanić je predstavil kulturne spomenike, ki so se nahajali v zgradbi Gimnazije Kranj od leta 1897.

 

Avtorica: Sonja Debevc iz 3. č

 

Naša gimnazija je doživela že več kot 200 let. Skozi ta čas se nenehno spreminja. To smo dijaki tretjega letnika bolje spoznali v torek, 15. 11. 2016. Prisluhnili smo predavanju nekdanjega dijaka naše šole. Ivan Smiljanić nam je predstavil kulturne spomenike na Gimnaziji Kranj. Naša šola je postala popolna gimnazija pod oblastjo Franca Jožefa, zato njeno pročelje krasita grba Avstrije in Kranjske, šola pa se je nekaj časa celo imenovala po njem. Šola je kasneje nosila tudi ime Aleksandra I., kar ponazarja velik vpliv, ki ga ima politično dogajanje na kulturo. Postavljenih je bilo več spominskih plošč in kipov. V šoli so se pozneje pojavljala tudi obeležja Josipu Brozu Titu, v današnjih časih pa ne upodabljamo le državnih voditeljev. Tako mesto na portalu v zbornici zaseda kip Franceta Prešerna, na hodniku pa lahko vidimo tudi spominsko ploščo Konfucijevi učilnici. Dve spominski plošči, ki se sicer nista ohranili, sta nastali na pobudo dijakov in nista bili vezani na aktualno politično dogajanje. Kakor koli se bodo kulturna obeležja spreminjala v bodoče, upam, da bo držalo geslo s konca svetovne vojne: »Nikjer ni ali ne bo spomenikov preveč.«   
         
   

Uporabne povezave

2019 2020 2021
junij julij avgust
p t s č p s n
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.Mednarodna matura
IB Diploma Programme

EU skladi

Erasmus

KRsKOLESOM

Šola za starše
Sodelujemo z:


Na spletni strani uporabljamo piškotke (cookies).  Nekateri piškotki zagotovijo, da stran deluje normalno, drugi poskrbijo za vašo lažjo uporabo spletne strani, štetje števila obiskovalcev in delovanje vtičnikov, ki omogocajo deljenje vsebin.
Če boste nadaljevali, bomo sklepali, da ste sprejeli vse piškotke.
Ne strinjam se