»Prešeren? Prešeren je bil mojster!«


10.02.2017

V Prešernovih čevljih – recital Prešernove poezije in pogovor s pesnikom Mitjem Drabom ob slovenskem kulturnem prazniku

 

Avtorica: Sara Maleš iz 1. c

Fotograf: Domen Okorn iz 2. a

 

»Prešeren? Prešeren je bil mojster!« Tako je eden najmlajših slovenskih pesnikov Mitja Drab povzel svoje mnenje o Francetu Prešernu. V torek, 7. 2., smo imeli na Gimnaziji Kranj namreč proslavo ob Prešernovem dnevu, gost pa ni bil nihče drug kot ravno Mitja Drab. Program je povezovala dijakinja Lana Kejžar. V praznično vzdušje nas je popeljal Mešani pevski zbor s himno, nato pa so sledile izvrstne interpretacije Turjaške Rozamunde, Uvoda h krstu pri Savici ter Magistrala Sonetnega venca. Sledil je intervju s pesnikom, ki pa ni le pesnik, temveč tudi kitarist v bandu Boring couple in fizik. Mitja Drab je v pogovoru, ki sta ga vodila Ana Koprivnikar in Natan Vovk, poudaril, da je človek, ki misli, da je v pisanju že dosegel najboljše in da ne potrebuje zgleda, omejen; njegova srednješolska vzornika sta bila Kosovel in Lorca. V nadaljevanju smo prisluhnili nekaj pesmim iz Drabove zbirke Nočne živali in vsaj meni so se zdele zelo moderne in nenavadne, saj se v šoli s takimi pesmimi ne srečujemo prav pogosto. Čeprav se, kot je dodal, njemu samemu po nekajletni distanci njegov slog pisanja zdi patetičen, se je meni ravno neposrednost in čustvenost njegovih pesmi zdela nekaj posebnega. Človek z mnogimi talenti – to nas pravzaprav ne preseneča – ima tudi smisel za humor! Na vprašanje, ali se mu zdi, da sta fizika in pisanje pesmi kako povezana, je odgovoril, da je oboje brcanje v meglo, iskanje, raziskovanje, odkrivanje novega. Drab vse, ki se v pisanju še iščejo, spodbuja in jim sporoča, naj pišejo to, kar jih veseli, in da je najpomembnejše, da v tem uživajo.   
         
   

Uporabne povezave

2019 2020 2021
junij julij avgust
p t s č p s n
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.Mednarodna matura
IB Diploma Programme

EU skladi

Erasmus

KRsKOLESOM

Šola za starše
Sodelujemo z:


Na spletni strani uporabljamo piškotke (cookies).  Nekateri piškotki zagotovijo, da stran deluje normalno, drugi poskrbijo za vašo lažjo uporabo spletne strani, štetje števila obiskovalcev in delovanje vtičnikov, ki omogocajo deljenje vsebin.
Če boste nadaljevali, bomo sklepali, da ste sprejeli vse piškotke.
Ne strinjam se