S preteklo zgodovino v prihodnost


18.05.2016

Zlato in srebro za kranjske gimnazijce za »aleksandrinke« in »meksikajnarje«.


Avtor: Domen Kos iz 2. č

 

Ob besedi esej se večini dijakov naježi telo, ko pa zaslišijo »zgodovinski esej«, tudi našim mladim esejistom otrpnejo vsi čuti. Po drugi strani nekatere zanima zgodovina, druge slovenščina, ni pa jih veliko, ki znajo združiti oboje. Zato sva s Filipom Rusom iz 3. c še toliko bolj ponosna, ko sva na zgodovinskem tekmovanju v poznavanju novejše slovenske zgodovine »Pot v prihodnost« pokazala, da to zmoreva. Poglobila sva se v  zgodovino slovenske družbe druge polovice 19. stoletja in z mešanjem nizanja zgodovinskih dejstev ter predstavitve najinega odnosa do izbrane teme ocenjevalni komisiji predstavila »meksikajnarje«, slovenske izseljence – bojevnike v Mehiki, ter »aleksandrinke«, slovenske izseljenke – dojilje in gospodinje v Egiptu. Izkupiček ni bil slab, zlato priznanje in 3. mesto Filipa ter moje srebrno priznanje in 5. mesto sta Gimnazijo Kranj postavila tik za ustanovitelje tekmovanja z Gimnazije Frana Miklošiča  Ljutomer. Humorna prof. Veldin pa le še daljša seznam dosežkov svojega mentorstva mladim esejistom in (obenem) raziskovalcem zgodovine …   
         
   

Uporabne povezave

2019 2020 2021
junij julij avgust
p t s č p s n
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.Mednarodna matura
IB Diploma Programme

EU skladi

Erasmus

KRsKOLESOM

Šola za starše
Sodelujemo z:


Na spletni strani uporabljamo piškotke (cookies).  Nekateri piškotki zagotovijo, da stran deluje normalno, drugi poskrbijo za vašo lažjo uporabo spletne strani, štetje števila obiskovalcev in delovanje vtičnikov, ki omogocajo deljenje vsebin.
Če boste nadaljevali, bomo sklepali, da ste sprejeli vse piškotke.
Ne strinjam se