Slovenec sem!


25.11.2015

Kranjski gimnazijci na tradicionalnem kvizu o Rudolfu Maistru zasedli odlično drugo mesto.

 

Avtor: Domen Kos iz 2. č

 

V času, ko sta narodna zavest in prepričanje pri marsikaterem Slovencu vprašljiva, je obujanje spominov na velike može slovenske zgodovine priložnost, da še enkrat premislimo o pripadnosti lastnemu narodu. To priložnost smo trije kranjski gimnazijci: Maj Mohorič iz 2. b, Domen Kos iz 2. č in Maja Ramuš iz 2. f odlično izkoristili. Izbrani smo bili v ekipo, ki je našo šolo predstavljala na tradicionalnem tekmovanju/kvizu o Rudolfu Maistru, slovenskem generalu, pa tudi pesniku, bibliofilu in slikarju. Pod vodstvom mentorice prof. Alenke Bizjak smo november posvetili izčrpnemu proučevanju njegovega vojaškega, političnega in umetniškega življenja. 23. novembra 2015, na dan, ko je leta 1918 s svojo vojsko v Mariboru razorožil nemško varnostno stražo in s tem mesto dokončno postavil v slovenske roke, pa smo se odpravili na Ptuj. Tam smo v družbi ostalih petih gimnazij, povezanih z Maistrom, predstavili svoje znanje in zasedli odlično drugo mesto, takoj za gostitelji. Obenem smo kranjski gimnazijci lahko ponosni, da je bil Rudolf Maister tudi sam kranjski gimnazijec, svojo narodno zavest pa je razvijal prav v času, ko so bile slovenske pokrajine deležne velikega raznarodovalnega pritiska sosednjih velikih narodov. Zato se v imenu letošnje ekipe zahvaljujem mentorici, ki nas je spodbujala k posnemanju tega velikega zgleda.   
         
   

Uporabne povezave

2019 2020 2021
junij julij avgust
p t s č p s n
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.Mednarodna matura
IB Diploma Programme

EU skladi

Erasmus

KRsKOLESOM

Šola za starše
Sodelujemo z:


Na spletni strani uporabljamo piškotke (cookies).  Nekateri piškotki zagotovijo, da stran deluje normalno, drugi poskrbijo za vašo lažjo uporabo spletne strani, štetje števila obiskovalcev in delovanje vtičnikov, ki omogocajo deljenje vsebin.
Če boste nadaljevali, bomo sklepali, da ste sprejeli vse piškotke.
Ne strinjam se