Tradicija kranjske deželne gospode presega meje kronološke bitnosti


10.10.2017

Napoleon reče:
Ilirija vstan'!
Ustaja, izdiha:
Kdo kliče na dan?

 

»90 let smo čakali na novo stavbo gimnazije in danes, 18. septembra 1897, končno stojimo  v njej.«

 

Avtor: Sven Jensterle Prešern iz 3. h

 

Tako so se glasile besede, ki so plemenito in srčno napolnile navzočo publiko, prežel jih je glas otvoritvenega govora, slavnostno oblečenega tovariša kranjske skupnosti. Neučakanost je krepko naraščala  in v zraku je bilo moč okusiti željo po tradiciji in narodni prebujenosti. Slavnostna gospoda dežele Kranjske se je na dan, 18. septembra 2017, zbrala v preddverju gimnazijske stavbe z enim prežemajočim namenom - namreč, da bi se ob tej svetli priložnosti lahko družno posvetili bogati intelektualni dediščini mladih umov. Z velikim ponosom v srcih smo dijaki mednarodne mature, slavnostno oblečeni v modo 19. stoletja, korakali po poslopju stavbe z več kot 120-letno tradicijo, ki izžareva sam vrh arhitekturne umetnosti. Obhodili smo poslopje ter se povzpeli po starem stopnišču in prispeli na kraj dogajanja. Nosilca slovenske zastave in zastave kranjske gimnazije sta sprevodu neučakanih dijakov dajala ritem in namembnost. V samem središču dogajanja je stal oder, na katerem se je odvijal pozdravni govor, ki ga je triumfalno, z obilico ponosa, izrekel eden izmed prvih dijakov kranjske gimnazije. Množica je navdušeno ploskala vsem nastopajočim. Fantje, oviti s suknjiči in snežno belimi srajcami, ter dekleta, lesketajoča se oblečena v  blišč 19. stoletja, so prispevali k sami  zgodovinski atmosferi, ki ni prevzemala le nas, temveč tudi občinstvo. Utemeljevanje zgodovinsko-tradicionalnega konteksta je prav tako pripomoglo k boljši predstavi in nenazadnje praktični izvedbi samega dogodka. Obilico pohvale pa so si prislužili drugi govorniki, med katerimi je bil tudi ravnatelj gimnazije mag. Franc Rozman, za katerega je osebni odnos do same gimnazije dolžnost in velika odgovornost. K sami poživitvi pa so prispevali dr. Nika Leben, prof. dr. Jedert Vodopivec Tomažič in nekdanji dijak gimnazije Ivan Smiljanić. Vsem se iskreno zahvaljujemo za podrobno analizo odkrite šatulje. Dogodek se je izkazal za nadvse uspešnega, na koncu smo občinstvo postregli tudi z dobrotami, predvsem z znamenitimi kranjskimi štruklji gostilne Kot. Obiskovalci so domov odšli nasmejani in s polnimi želodci. Ta dan se nam bo vtisnil v spomin kot dan slave in ponosa, ki se mora ohraniti tudi za prihodnje generacije. Za konec pa mi dovolite, da zaključim to refleksijo z odzvanjajočo zadnjo kitico pesmi Valentina Vodnika Ilirija Oživljena.

Korintu so rekli:
Helensko okó;
Ilirija perstan
Evropini bo.   
         
   

Uporabne povezave

2019 2020 2021
junij julij avgust
p t s č p s n
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.Mednarodna matura
IB Diploma Programme

EU skladi

Erasmus

KRsKOLESOM

Šola za starše
Sodelujemo z:


Na spletni strani uporabljamo piškotke (cookies).  Nekateri piškotki zagotovijo, da stran deluje normalno, drugi poskrbijo za vašo lažjo uporabo spletne strani, štetje števila obiskovalcev in delovanje vtičnikov, ki omogocajo deljenje vsebin.
Če boste nadaljevali, bomo sklepali, da ste sprejeli vse piškotke.
Ne strinjam se