Gimnazija - splošna smer

Gimnazija Kranj je splošnoizobraževalna šola, ki pripravlja dijake na kasnejši univerzitetni študij. Učenec, ki se odloči za šolanje na Gimnaziji Kranj in jo kot dijak zaključi z maturo, si je odprl vrata prav na vse fakultete. Predmetnik naše šole dijakom omogoča ustrezno pripravo prav za vse študije, zato lahko rečemo, da usposabljamo bodoče zdravnike, zobozdravnike, farmacevte, arhitekte, pilote, biologe, mikrobiologe, kemike, inženirje, profesorje, novinarje, sodnike, prevajalce …

V tabeli je prikazan obvezni del predmetnika – predmeti in ure, ki so jih deležni vsi dijaki Gimnazije Kranj. V zadnji vrsti tabele so nerazporejene ure. Ker imajo naši dijaki različne interese, ponujamo 5 izvedbenih paketov gimnazijskega programa. Eno nerazporejeno uro v drugem in 5 nerazporejenih ur v tretjem letniku razporedimo tako, da čim bolj pokrijemo interese dijakov. Nerazporejene ure v 4. letniku so pa namenjene pripravam na maturo iz dveh (ali treh) izbirnih predmetov, zadnje dve leti imajo dijaki v četrtem letniku možnost izbire med pedagogiko in informatiko. S šolskim letom 2010/2011 smo začeli izvajati tudi program mednarodne mature.

Dijak se ob vpisu odloči za enega od paketov, ki so predstavljeni v nadaljevanju. Prvi letnik delajo vsi dijaki po skupnem programu. V drugem letniku so med paketi že določene razlike, vendar dijaki lahko tudi po tem letniku med večino paketov prehajajo brez dodatnih obveznosti. Ob koncu tretjega letnika se dijaki odločijo, pri katerih predmetih se bodo v četrtem letniku pripravljali na maturo. Te predmete nato obiskujejo v skupinah iz različnih oddelkov. Oddelek mednarodne mature se dokončno oblikuje na začetku tretjega letnika in dijaki tega oddelka takrat izberejo izbirne predmete.

Prvi tuji jezik je za naše dijake angleščina, drugi tuji jezik pa izberejo dijaki sami med nemščino in španščino (izvajamo ju na dveh nivojih) ter francoščino in ruščino. Tretji tuji jezik v jezikovnem paketu je lahko kateri koli izmed naštetih, v šolskem letu 2014/15 se dijaki lahko učijo tudi kitajščine.

Obvezne izbirne vsebine (OIV), ki so tudi del predmetnika, opravijo dijaki v obliki ekskurzij, kulturnih in naravoslovnih dni, taborov, športnih dni, tečaja prve medicinske pomoči, preizkusa znanja cestno-prometnih predpisov, programa državljanske vzgoje itd. Del programa pa dijaki lahko popolnoma prosto izberejo glede na svoj interes (podrobneje v poglavju Interesne in obšolske dejavnosti).

Pouk poteka v eni izmeni (dopoldne). Začne se ob 7.10, konča pa med 13.05 in 13.55 (odvisno od števila ur). V času pouka imajo dijaki eno šolsko uro namenjeno malici. Obvezne izbirne vsebine potekajo odvisno od njihove narave (krožki po pouku, ekskurzije običajno ves dan, gledališke predstave popoldne ali zvečer ipd.).

Šolsko leto se začne 1. septembra in traja do 31. avgusta. Obsega predvidoma 38 tednov šolskega dela ob največ 36-urni tedenski obveznosti dijakov (pouka je 32 ur, do 4 ure je lahko dodatnih dejavnosti).

PREDMETNIK GIMNAZIJSKEGA PROGRAMA

zgodovina umetnosti

tretji tuji jezik

3*

ITS – informatika z osnovami računalništva

ITS – informatika – podjetništvo

ITS – naravoslovje

izbirni nematuritetni predmet

2*

izbirni maturitetni predmet 1

3–6

izbirni maturitetni predmet 2

3–6

število predmetov

7–10

število ur na teden

30–33

- Obvezni štiriletni predmeti: slovenščina, matematika, prvi tuji jezik, drugi tuji jezik, zgodovina in športna vzgoja.

· Obvezni predmeti: glasba, likovna umetnost, geografija, biologija, kemija, fizika, psihologija, sociologija, filozofija, informatika.

· Izbirni predmeti v 3. letniku: dijaki 3. letnika izbirajo med 3. tujim jezikom ter predmeti ITS-a: naravoslovje, informatika z osnovami računalništva in informatika s podjetništvom.

Izbirni nematuritetni predmeti v 4. letniku: dijakom so na voljo informatika, pedagogika, ure glasbe in dodatne ure nekaterih 2. tujih jezikov.
Izbirni maturitetni predmeti v 4. letniku: dijaki jih izberejo glede na interese oziroma kot pripravo na maturo.

· * Dijak 4. letnika ima na urniku 3 ure tretjega jezika ali dve uri izbirnega nematuritetnega predmeta.

2020 2021 2022
april maj junij